Sefiller Alıntılar

sefiller-alıntılar

Sefiller Yazarı Kimdir

sefiller-alintilar
Victor Hugo (26 Şubat 1802-22 Mayıs 1885)

Victor Hugo Fransız şair, roman ve oyun yazarı. Romantizm akımının Fransa öncülerindendir. En büyük ve ünlü Fransız yazarlarından biri olarak kabul edilir.  Fransa dışında Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu ile tanıdığımız Victor Hugo, Fransa’da daha çok şiirlerden sonra roman ve tiyatro oyunlarından tanınır.

Kendisi bir Cumhuriyet destekçisi olsa da gençliğinde çok daha koyu bir kral yanlısı olmuştur. Eserlerinde zamanın şartlarının siyasi ve politik sorunlarına çokça değinir. Sanatsal akımlarından pek çok yazılar yazar. Romantizmin ise Fransa öncüsüdür.

Victor Hugo’nun ilk romanı olan Notre Dame’ın Kamburu 1831 de basıldı ve büyük başarı kazandı. Avrupa’nın çoğu ülkesinin diline çevrildi. Eserin etkisi ise Notre Dame Katedrali’nin restore edilmesi oldu. Romanı okuyan çoğu kişi, turist olarak gelmeye başladığı için diğer Rönesans öncesi yapıların da bakıma girmesine etki etti.

1830’ların başında ise sefalet ve adaletsizliği kaleme almak istediği Sefiller üzerine yazmaya başladı. Bu eseri tam 17 yıl sürdü 1862’de ise yayınlandı. Yayınevi 6 ay öncesinden kampanyalara başlamış ilk bölümü olan “Fantine” yi bastığı ilk gün saatler içinde tüketilmişti. Çok eleştirilmesine rağmen Fransız toplumu tarafından çok beğenildi. Sonrasında Dünyaya yayılan eser çok sayıda film ve tiyatroya da ilham oldu.

Bir kızını(Leopoldine) nehirde boğularak kaybeden Victor Hugo, iki oğlu hayatını kaybetmiş, diğer kızı(Adele) akıl hastanesine kapatılmıştır. Karısı ise 1868 de ölmüştür. Bütün ailesinin dağılışına rağmen ayakta durmuş ve siyasi bir hayatı kovalayacak gücü kendinde bulmuştur. 1876’da yeni kurulan senatoya girmiş ancak siyasi kariyeri son zamanlarda bozulmuş ve kısa sürede senatodan ayrılmıştır.

Victor Hugo 22 Mayıs 1885 yılında 83 yaşında zatürre nedeniyle ölmüştür. Cenazesi çok büyük bir geçit törenine ev sahipliği yapmış yaklaşık 2 milyon kişi katılmıştır. Victor Hugo ölmeden önce şunları söylemiştir.

Fakirlere 50.000 frank bırakıyorum. Mezarlığa gelmeleri için onlara mahsus cenaze aracı olmasını istiyorum. Hiçbir kilisenin benim için ayin ve dua merasimi yapmasını istemiyorum. Bütün ruhlardan benim için dua etmelerini rica ediyorum. Tanrı’ya inanıyorum.

Sefiller Kitap Bilgileri

Sefiller İlk Baskı

Sefiller ilk basım yılı 1862’dir. Sefiller romanını basan yayınevi ise Belçikalı  A.Lacroix, Verboeckhoven  & Cie.

Victor Hugo eserinin başarılı olduğunun farkında olduğu için telif hakkını da en yüksekten satmıştır. Bunun için yayınevi 6 ay önceden reklamlara başladı ve Sefiller ilk bölüm olan “Fantine” isimli bölümü büyük şehirlerde piyasaya sürdüğünde saatler içinde tükendi.

Sefiller Sayfa Sayısı

Sefiller orijinal sayfa sayısı Fransız basımında 1900 sayfadan oluşur. Roman 5 cilde ayrılmış, her cilt birkaç kitaba ve bölümlere ayrılmıştır. Toplam 48 kitap ve 365 bölüm vardır. Sefiller kısaltılmamış Türkçe çevirisi ise yaklaşık 2000 sayfadır. Sefiller sayfa sayısı ise 1900-2000 arası diyebiliriz.

Sefiller Hangi Yayınevinden Okunmalı

Sefillerin bugüne kadar yazılmış kısaltılmış özet veya kısaltılmamış orijinal birçok baskısı bulunmaktadır. Karar verebilmeniz açısından sizler için Sefiller ilk 10 yayınevi listesini kullanıcı yorumlarına göre sıraladık.

  1. Sefiller – Türkiye İş Bankası Yayınları, Volkan Yalçıntoklu (Çevirmen) – 1.724 Sayfa 2 Cilt – 9.2/10

  2. Sefiller – Bordo Siyah Yayınları, Semih Atayman (Çevirmen) – 2.282 Sayfa 5 Cilt – 9.2/10

  3. Sefiller – İletişim Yayınları, Cenap Karakaya (Çevirmen) – 1.606 Sayfa – 9.2/10

  4. Sefiller – Oğlak Yayıncılık, Birsel Uzman (Çevirmen) – 1.760 Sayfa – 9.1/10

  5. Sefiller – İtalik Yayınları, Celal Kırlangıç (Çevirmen) – 1.551 Sayfa – 9.0/10

  6. Sefiller – Mavi Yelken Yayınları, Kısaltılmış Özet – 461 Sayfa 9.0/10

  7. Sefiller – Dorlion Yayınevi, Kısaltılmış Özet – 304 Sayfa 9.0/10

  8. Sefiller – Kitap Zamanı Yayınlar, Yılmaz Dağlı (Çevirmen), Kısaltılmış Özet – 582 Sayfa 8.9/10

  9. Sefiller – Kum Saati Yayınları ,Kısaltılmış Özet, 423 Sayfa – 8.8/10

  10. Sefiller -Can Çocuk Yayınları, Leyla Gürsel (Çevirmen) , Çocuklar İçin Kısaltılmış Özet, 192 Sayfa 8.8/10

Sefiller Alıntılar

Sefiller çok uzun olan ve konusu yer yer değişen fakat temel bir olay üzerinde seyir eden bir roman. Sefiller özet konu olarak şöyle;

Jean Valjean ekmek çaldığı için 5 yıl kürek mahkumu olarak cezasını çekmektedir. Fakat sürekli kaçmak ve özgür kalma istediği onun cezasını 19 yıla yükseltmiştir. Her seferinde ki başarısız kaçış onun cezasını ağırlaştırmıştır.

Mahkum olduğu yıllar onu çok değiştirmiş içinde insanlığa dair ufak umut parçaları bile bırakmamıştır. Hapisten çıktığı gün mahkum kimliği verilen Jean, bunu kime gösterse herkes ona kötü davranır. Bir piskopos ona evini açar. Ancak Jean onun gümüş takımlarını çalar. Piskopos bunun için ondan şikâyetçi olmaz ve ona iki gümüş şamdan daha verir ve hayatını iyi şeylere harcaması için ona telkinde bulunur. Buradan sonra Jean Valjean’i hayat oradan oraya sürükler.Farklı insanlarla tanışır. Hayatı değişir, farklı kişiliklere bürünür ve o dönemin Fransa toplumunu bize yansıtır.

Sefiller kitabından alıntıları paylaşacağımız bu bölümde birçok söz var. Büyük bir eserden sizlere ilham olabilecek en güzel Sefiller sözleri buradan paylaşmaya çalışacağız. Sizlere ışık tutması dileğiyle.

 

Büyük kederler bitkinlik barındırır. Nüfuz ettikleri insanlar kendilerinde bir şeylerin eksildiğini hissederler. Gençlik üzerinde kasvetli, yaşlılar üzerinde ise korkunç bir etki bırakırlar.Sefiller, Victor Hugo


Büyük kederler bitkinlik barındırır. Nüfuz ettikleri insanlar kendilerinde bir şeylerin eksildiğini hissederler. Gençlik üzerinde kasvetli, yaşlılar üzerinde ise korkunç bir etki bırakırlar.Sefiller, Victor Hugo


Bir yandan acılarım, üzüntüm bir yandan bir kaç lokma ekmek beni bol bol besler…Sefiller, Victor Hugo


Bazı insanlar sırf kötülük etmek uğruna başkalarına zarar vermekten zevk alırlar.Sefiller, Victor Hugo


Her şeye bir düşman gibi kuşkuyla yaklaşan bahtsızlar gündüze kendilerini gösterdiği için, geceye de aniden yakalanmalarına yardımcı olduğu için güvenmezler.Sefiller, Victor Hugo


Fazla doğaçlama zihni ahmakça boşaltır…Sefiller, Victor Hugo


Hiçbir şey mutluluğun bir çatı katının üzerine düşen rengarenk yansıması kadar hoş olamaz.Sefiller, Victor Hugo


Kuşkusuz siyasi düşüncelere saygı duyarım, ama nerede durmaları gerektiğini bilmeyen insanlar var.Sefiller, Victor Hugo


Ucuz olan ne kaldı ki? Her şey ateş pahası. Ucuz olan tek şey dünyanın kahrı; dünyanın kahrını çekmek bedava!Sefiller, Victor Hugo


Ölmek bir şey değil onu göremeden ölmek korkunç.Sefiller, Victor Hugo


Sefiller Alıntılar Galeri

Sefiller alıntılar ve sözler paylaştığımız bu galeride sizler de indirebilir ve sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

 

Ayrıca diğer yazarların yazılarına da göz atabilirsiniz.

Suç ve Ceza Alıntılar

Kürk Mantolu Madonna Sözleri

Bizleri Instagram Sayfasından takip etmek için tıklayın.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Abone Ol