Suç ve Ceza Alıntılar

suc-ve-ceza-alıntılar

Suç ve Ceza Yazarı Kimdir

suc ve ceza alıntılar
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (11 Kasım 1821 – 9 Şubat 1881)

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 11 Kasım 1821’de Moskova’da doğmuştur. Babası sarhoş ve annesi hasta olarak tüm çocukluğunu böyle geçirmek zorunda kalan Dostoyevski, annesi öldükten sonra Petersburg’da Mühendis Okulu’na girdi. Kısa süre sonra babasının da ölüm haberini alan Dostoyevski okulu bitirdikten sonra Orduya girdi.

Orduda kendini bulamayan yazar ordudan istifa etti. Edebiyat macerası buradan sonra başladı. Kısa süre sonra İnsancıklar adlı ilk kitabını yayımladı. Ancak ilk kitabı istediği kadar başarılı olmayınca umudu iyice kırıldı. Yeni bir arayış içinde politikaya yöneldi. Bu olay ise hayatında farklı bir dönüm noktası olacaktı.

Politikayla ilgilenmeye başladıktan sonra devlet aleyhine  bir komploya karıştı iddiası ile tutuklanarak 10 ay hapishanede kaldı. Ölüm fermanları imzalanmış ve kendi gibi düşünen 8 arkadaşıyla beraber kurşuna dizilmeye gönderildi. Gözleri bağlı belki de son dualarını ederken bir haber geldi ve çar tarafından ölüm cezaları hapis cezasına çevrildi. Dostoyevski belki de orada ölseydi biz onu bir tek kitabıyla  tanıyacaktık ve bu muhteşem yazardan bir çok kişi mahrum kalacaktı.

Yaklaşık 10 yıl sonra kürek ve hapis cezasını çektikten sonra serbest kalan Dostoyevski, artık yaşadıklarını anlatmak ve yazmak zorundaydı. Hemen ardından kitaplarını çıkartmaya başladı. Çok arzuladığı Avrupa gezisini yaptı. Döndüğünde ise Suç ve Ceza kitabını bitirmişti. Sara hastasıydı ve kumar bağımlılığı vardı.

Bir ciğer kanaması ile yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 yılında öldü. Bazıları tarafından tercihleri eleştirilse de , sanatsal olarak Dünya Edebiyatına yön veren isimlerden biri oldu. Günümüzde halen ondan ilham alıp yazan yazarlara sık sık karşılaşıyoruz.

Suç ve Ceza Kitap Bilgileri

Suç ve Ceza İlk Baskı

Suç ve ceza Dostoyevski tarafından 1866 yılında yayımlanmaya başladı. Ancak ilk baskı kitap olarak çıkmadı. Rus Habercisi isimli bir dergide 12 ay boyunca yayımlandı. Bölüm bölüm oluşturulan Suç ve Ceza dergi yayını bittikten sonra 1867 yılında tek cilt olarak yayınlandı. Suç ve Ceza ilk baskı 1866 yılında dergide yayımlanmaya başlamıştır.

Suç ve Ceza Sayfa Sayısı

Suç ve Ceza romanı yukarıda belirttiğimiz gibi öncelikle dergide yayımlanmaya başlandığı için bölüm bölüm 12 ay sürmüştür. Suç ve Ceza orijinal sayfa sayısı ise 1867 yılında tek cilt yayımlandığında yaklaşık 680 Sayfadır. Günümüzde ise çoğu orijinal çevirili olan Suç ve Ceza kaç sayfa ?

Çoğu yayınevi orijinal çeviriden baskı yaptığı ve bir Dünya klasiği olduğu için ortalama 650-700 sayfa arasıdır. Bu sayı Suç ve Ceza orijinal sayfa sayısına yakındır.

Suç ve Ceza Hangi Yayınevinden Okunmalı

Suç ve Ceza bir Dünya Klasiği olduğu için bir çok yayınevi tarafından basılmıştır. Ancak kullanıcı yorumlarını da baz alarak sizler için ilk 10 yayınevini sıralıyoruz. Sıralama Suç ve Ceza yayınevi , Suç ve Ceza sayfa sayısı , Suç ve Ceza Çevirmen ve kullanıcı puanlamaları olarak gidiyor.

  1. Suç ve Ceza – Türkiye İş Bankası Yayınları, Mazlum Beyhan (Çevirmen) – 687 Sayfa     9.3/10

  2. Suç ve Ceza – Can Yayınları, Sabri Gürses (Çevirmen) – 688 Sayfa     9.2/10

  3. Suç ve Ceza – Kitap Zamanı Yayınları, Cafer Şimşek (Çevirmen) – 440 Sayfa    9.2/10

  4. Suç ve Ceza – Venedik Yayınları, Kısmet Er (Çevirmen) – 716 Sayfa    9.0/10

  5. Suç ve Ceza – Altın Kitaplar, Hasan Ali Ediz (Çevirmen) – 790 Sayfa    9.0/10

  6. Suç ve Ceza – İletişim Yayıncılık, Ergin Altay (Çevirmen) – 660 Sayfa    9.0/10

  7. Suç ve Ceza – Antik Batı Klasikleri, Leyla Şener (Çevirmen) – 592 Sayfa    8.9/10

  8. Suç ve Ceza – Koloni Kitap, Emre Öztürk (Çevirmen) – 592 Sayfa    8.9/10

  9. Suç ve Ceza – Koridor Yayıncılık, Hülya Arslan (Çevirmen) – 672 Sayfa    8.8/10

  10. Suç ve Ceza – Alkım Yayınevi, Celal Öner (Çevirmen) – 384    8.7/10

Suç ve Ceza Sözleri

Fakir bir öğrenci olarak Saint Petersburg’da yaşayan Raskolnikov, bir gün parası için yaşlı bir tefeci kadını öldürmeye karar verir. Onun toplum için zararlı olduğunu kendini bu yoksulluktan kurtaracağına inanarak bu işi yapmaya hazırlanır. Hesaba katmadığı şey ise vicdani cezanın ne kadar ağır olabileceğidir. Suç ve Cezanın tamamını incelediğimiz yazımıza ayrıca buradan ulaşabilirsiniz.

Dostoyevski sözleri , Suç ve Ceza Alıntılarını sizler için sıraladık. Zamanla güncel kalacak bu listeden istediğiniz alıntıyı paylaşabilirsiniz. Belki bir söz ve alıntının size yol gösterici olması dileğiyle.

İnsanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. Hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır. Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Sizi kime benzetiyorum, bilir misiniz? Cellatların elinde gülerek, parça parça olmaya katlanan kişilere. Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Kendi planlarımızı yapıyorduk ama kaderin de planları olduğunu unutmuştuk..Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Bence, gerçekten büyük insanlar, dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini! Evet, böyledir!Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Ama şunu söyleyeyim ki, aşamayacağın bir çizgiye geldiğin zaman acı çekeceksin. Eğer aşarsan belki daha çok acı çekersin…Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


Hastalık mı suçu doğuruyordu, yoksa suç mu kendi yapısına uygun, hastalığa benzer şeyleri geliştiriyordu? Şimdilik bu soruyu çözümleyecek güçte bulmuyordu kendisini Raskolnikov.Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski


 

Suç ve Ceza Alıntıları Galeri

Suç ve Ceza alıntıları ve sözleri sizler için galerimizde. Bu şablonları indirebilir ayrıca sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

 

Alıntılar ve sözler sürekli güncellenmektedir.

Ayrıca Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna Sözleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bizleri Instagram Sayfasından takip etmek için tıklayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Abone Ol